Lightning Network ir otrā līmeņa Bitcoin tīkla risinājums, kas ir izstrādāts, lai risinātu Bitcoin tīkla mērogojamības problēmu, jeb vienkāršiem vārdiem runājot – palielinātu Bitcoin tīkla caurlaidību un palielinātu transakciju skaita daudzumu, kuru Bitcoin tīkls var apstrādāt vienā sekundē. Lightning Network (LN) tika palaists 2018. gada martā, un šobrīd tā tīklā darbojas jau pietiekoši liels nodu skaits un tā caurlaidība sasniedz BTC
Mērogojamības problēma
Mērogojamība nozīmē spēju tikt galā ar pieprasījuma palielināšanos transakcijā, un bitkoinu tīklam ir iespēja lejupielādēt vairāk transakciju blokķēdē, lai nodrošinātu maksimālo lietotāju skaitu laika vienībā. Pasaulē ir aptuveni 22 miljoni bitkoin maku. Ņemot vērā, ka lietotājiem ir vairāki maki, tas šobrīd ir ļoti neliels procents no pasaules iedzīvotāju skaita. Bitkoīns tika radīts, lai kļūtu par digitālo naudu, un pat globālo valūtu – tā, lai visa pasaule to varētu izmantot. Tāpēc Bitcoin tīkla izstrādātāji cenšas risināt mērogojamības problēmu agrīnajos monētas attīstības posmos līdz plašākai tā pieņemšanai un iespējams kļūšanai par pasaules rezerves valūtu.
Ārpustīkla risinājumi
Šis risinājums nozīmē, ka lielākā daļa Bitcoin transakciju netiek ierakstīta primārajā Bitcoin blokķēdes reģistrā, bet tas tiks darīts trešās puses tīklā, kas darbojas paralēli Bitcoin tīklam. To var izdarīt ar daudzparakstītu maku (multi–sigwallets) tehnoloģiju. Daudzparakstu maki sākotnēji tika izveidoti kā papildu aizsardzības līmenis vienam vai vairākiem lietotājiem, kuri vēlētos apvienot līdzekļus bez nepieciešamības uzticēties viens otram. Tas ir kā kopīgs bankas konts, kur naudas izņemšanai ir vajadzīgi abu pušu paraksti. Jebkurš Bitcoin tīklā izveidot daudzparakstu makus, kam nepieciešamas divas privātās atslēgas no trim vai piecpadsmit privātās atslēgas no piecpadsmit.
Lightning Network
Lightning Network ir otrā līmeņa risinājums, tika izgudrots 2015.gadā un šo ideju attīstīja Džozefs Pūns un Tadehems Dridžs, un kopš tā laika nepārstāj pilnveidoties. Lightning Network ļauj ievērojami palielināt bitkoinu mērogošanu, ļaujot Bitcoin tīkliem veikt miljoniem transakciju sekundē.
Kā tas darbojas?
Galvenie tīkla elementi ir divpusēji maksas kanāli. Maksas kanāli ir atjaunots daudzparakstu bitcoin-maku veids, kuri būtībā izskatās pēc parastiem rēķiniem. Abām pusēm jāatver maksas kanāls ar transakciju bitkoina pamattīklā, kas iniciē pirmā depozīta ieviešanu šādā kanālā.
Pieņemsim, ka Bobs un Džems spēlē nardu spēli, liekot likmes bitkoinos. Katrā spēlē viņi liek likmi par 0,01 BTC. Ja pēc katras spēles viņiem būtu jāveic norēķini galvenā Bitcoin tīklā, tad katru reizi viņiem būtu jāgaida vismaz 10-40 minūtes, līdz tiks saņemts maksājums, un tikai pēc tam viņi varētu turpināt nākamo spēles raundu. Turklāt komisijas būtu salīdzinoši augstas, jo tīklā notiek ļoti daudz transakciju (ir nozīmīgs pieprasījums pēc transakcijas). Lai kaut kā atrisinātu šosituāciju, viņi atver maksājumu kanālu, un abi tajā ieliek 0,05 BTC, veicot tikai vienu transakciju galvenajā tīklā, – šie maksājumi tiks rādīti viņu bilancēs LN.
Pieņemsim, ka Bobs uzvarēja pirmo spēli, un Džimam jāpārskaita viņam 0,01 BTC. Tā kā runa ir par trešo tīklu, tad viņiem ir jāatjauno savs maksas kanāls ar to ka ka Džims pārskaitīs 0,01 BTC Bobam.
Pēc tam Džims uzvar trīs reizes pēc kārtas. Starp katru spēlētāju tiek veikta transakcija maksājumu kanālā, un tagad maksājumu bilance izskatīsies šādi:
Maksājumu kanālu var aizvērt jebkurā brīdī un pēc tam vienkārši pārraidīt pēdējās transakcijas datus uz primāro Bitcoin tīklu. Šī pēdējā transakcija atspoguļos visas iepriekšējās transakcijas, kuras tika veiktas maksājumu kanālā. Faktiski, vairāk parakstīto maku atjaunināšana ir saistīta ar digitālo parakstu nomaiņu uz galvenās Bitcoin blokķēdes pret parakstiem maksājumu kanālā (pēc tam, kad visas transakcijas LN ir veiktas). Tagad, kad uzticības trūkums ir pārvarēts, ir jānodod transakcija pamattīklā.
Jūs redzējāt, kā darbojas televīzijas kanāli. Bet vai tā ir Lightning Network? Atbilde – nav!
Lightning Network galvenā īpašība ir iespēja nosūtīt naudu caur maksājumu kanāliem. Pieņemsim, ka cilvēks grib nopirkt tasi kafijas Starbucks kafejnīcā, bet tam nav atvērta kanāla ar šo kompāniju. Par laimi, viņam ir atvērts kanāls viņa draugam, bet draugam ir atvērts kanāls savai mātei,savukārt mātei ir atvērts kanāls Starbucks. Pateicoties Lightning, šis cilvēks var nopirkt kafiju, nosūtot savus bitkoinus uz Starbucks caur sava drauga un viņa mātes kanāliem.
Monētu maršrutēšanai ir noteikti raksturlielumi un ierobežojumi:
- Maksājumam jāiet caur maksas kanāliem, kuros ir vismaz pārskaitījuma summa. Šajā piemērā, ja kafijas tase maksāja 0,00015 BTC, bet draugam/viņa mātei bija tikai 0,0001 BTC kanālā, tad transakciju nevarēs veikt caur šiem kanāliem.
- Līdzekļu maršrutēšana caur esošiem apmaksas kanāliem var ietvert komisiju par līdzekļu pārskaitīšanu (parasti tā ir niecīgi maza) jebkurā kanālā vai visos kanālos.
- Konfidencialitāte. Kanālu dalībnieki, caur kuriem notiek maksājums, neko nezina par veiktajām transakcijām – izņemot tos cilvēkus, kuri sūta līdzekļus un saņem tos. Šajā piemērā drauga māte neko nezina par transakciju (ja viņas dēls pats to nepaziņo) – tāpat kā viņai nav jāzina, ka maksājums tiek nosūtīts uz Starbucks vai “tālāk”. Tas apgrūtina arī patērētāju paradumu/klientu vēlmju izsekošanu un palielina privātumu (piemēram, lielas interneta kompānijas, kuras vēlas zināt par jums gandrīz visu).
Augstākminētās īpašības ir tieši tas, ko padara LN tīklu par revolucionāru tehnoloģiju, lai gan tas bija vienkāršs piemērs diezgan ierobežotam atvērto kanālu skaitam. Un tagad iedomājieties, kā Lightning var darboties visā pasaulē: šāda veida tīkls ļauj novirzīt naudu caur Āfriku uz Dienvidameriku vai caur Eiropu tādā ātrā un efektīvā veidā, un miljoniem lietotāju var izmantot tīklu vienlaicīgi.
Lightning Network tīkla priekšrocības un trūkumi
Tīkls Lightning piedāvā piecas galvenās priekšrocības salīdzinājumā ar Bitcoin blokķēdi:
1. Uzlabota anonimitāte. Tas ir tas, kas palīdz izvairīties no trešo pušu/kompāniju lietotāju paradumu kontroles. Tas arī nozīmē, ka neviens nevar noteikt, ka konkrētais maks pieder kādam vai citam lietotājam, jo ne visas transakcijas tiek ierakstītas Bitcoin blokķēdē.
2. Zemas izmaksas. Ir divi izmaksu veidi. Pirmais ir komisijas vērtība, kas LN būs nenozīmīga salīdzinājumā ar paša Bitcoin tīkla pašreizējām komisijām. Otrais tips ir saistīts ar slodzi uz pamattīklu, – LN izmantošanas gadījumā slodze uz Bitcoin pamattīklu ievērojami samazinās.
3. Augstāks ātrums – Lightning transakcija notiek acumirklī un nav nepieciešama visa tīkla apstiprināšana, kā tas notiek ar Bitcoin tīkla transakcijām.
4. Nanomaksājumi – LN ļauj veikt transakciju 100 satoši apmērā (0,000001 BTC), taču tāda pati transakcija Bitcoin blokķēdē tiks veikta ar komisijas maksu, kas pārsniedz pašas transakcijas vērtību. Tādējādi bitkoins Lightning tīklā tiešām pārvēršas digitālā naudā un ļauj veikt ļoti nelielu summu transakcijas.
5. Mērogojamība. LN nav jāuzskata par “galīgo risinājumu” Bitcoin tīklam, jo tīklam irp ietiekami daudz problēmu, kas saistītas ar piekļuvi un ērtībām lietotājiem. Vēl ir jāuzlabo tīkla mērogojamība, kas arī izraisīs ievērojamu lietotāju skaita pieaugumu.
Tomēr Lightning tīklam ir arī daži trūkumi salīdzinājumā ar galveno tīklu:
- Ikvienam, kurš ir ieinteresēts Lightning maksājumos, jābūt pieslēgtam tīklam un jānosūta “maksājumu pieprasījums”, kamēr pašā bitkoinā var norādīt maka adresi vai piešķirt QR kodu.
- Naudas glabāšana Lightning nozīmē to glabāšanu “karstā” makā, tāpēc drošības līmenis nedaudz samazinās.
- Lai pārvarētu dažas drošības problēmas, lietotājiem ir jāčeko tīkls un jāseko transakcijām savos atvērtajos kanālos.
- Centralizācijas varbūtība. Vēlme novirzīt maksājumus caur LN tīklu var novest pie “maksājumu centru” (habu) atklāšanas. Tas var būt Lightning mezgli ar daudziem atvērtiem kanāliem, kas ļauj cilvēkiem veikt maksājumus apmaiņā pret komisiju. Šie mezgli var izskatīties kā bankas, bet:
• atšķirībā no bankām, šeit nav šķēršļu, lai pieteiktos, un katrs var atvērt maksājumu kanālu un konkurēt ar citiem;
• Lightning – tā nav pamata tīkla nomaiņa, tāpēc, ja kādam ir jāiegādājas kamera eBay par salīdzinoši augstu cenu, tad viņš, visticamāk, izvēlēsies transakciju veikt uz Bitcoin blokķēdes, nevis LN tīklā.
Savā pašreizējā formā tīkls LN ir gandrīz pilnīgi decentralizēts. Tomēr ar plašu tīkla izmantošanu, kad parādīsies maksājumu habi, decentralizācijas pakāpe tiks samazināta (kaut arī nenozīmīgi).
Lightning Network – tā ir jaunas ekosistēmas izveide
Maksas habus var uzskatīt par LN trūkumu no centralizācijas viedokļa, lai gan patiesībā tie ir priekšrocība, jo stimulēs arī Lightning mezglu izveidi.
Cilvēki, kuri tic bitkoinam un glabā tos savos aparatūras makos (staigājošie), var uzkrāt procentus, atverot maksas kanālus un ievietojot tur savus bitkoinus. Turklāt kanālu izmantošana var ienest papildus satoši. Svarīgi uzsvērt, ka LN mezglu “procentu interese” faktiski ir minimāla komisija šajā tīklā, ko apmaksā tie cilvēki, kuri ir ieinteresēti transakcijās.
Lightning Network un veiktie risinājumi kļūst par bitkoina mērogošanas neatņemamu sastāvdaļu un padarīs Bitcoin par reālu digitālo naudu, ko nākotnē cilvēki varēs izmantot ikdienā. Lightning Network (LN) šobrīd ir otrā līmeņa transakciju tīkla risinājums Bitcoin tīklā. LN izstrādātāji apgalvo, ka bitkoinu tīkla ātrums var pieaugt no pašreizējām 17 transakcijām sekundē (TPS) līdz vairākiem miljoniem transakciju sekundē.
Kādēļ šodien vajadzīgs Lightning Network?
Ikreiz, kad tiek palielināts darījumu skaits Bitcoin tīklā, pieaug arī tīkla komisija, kamēr maksājumu apstrādes ātrums paliek ļoti zems. Tieši tānotika 2017. gada decembrī, kad transakcija Bitcoin blokķēdē varēja aizņemt vairākas dienas vai maksāt $50, ja vēlējāties nosūtīt savus līdzekļus ātrāk. Šāds stāvoklis kļūst par nopietnu šķērsli galvenās kriptovalūtas masveida atzīšanai, pieņemšanai un izmantošanai par maksājuma līdzekli.
Kāpēc ir izdevīgi izveidot un konfigurēt savu Lightning Network nodi:
- ja jūs reāli interesējaties par Bitcoin panākumiem, tad nodes izveidošana veicinās bitkoina un LN blokķēdes decentralizāciju;
- jūs varēsiet sūtīt un saņemt mikromaksājumus (vai pat lielus maksājumus) gandrīz acumirklī ar ļoti zemām komisijām;
- jūs varēsit saņemt nelielu ienākumu no transakcijām, kas notiek jūsu maksājumu kanālos.
Kā instalēt un iestatīt Lightning Network
Ir vairākas Lightning Network implementācijas, taču šī pamācība attiecas tikai uz Eclair kā ērtāko un draudzīgāko lietotājam. Citas Lightning Network implementācijas pievienosim laika gaitā.
Lejupielādēt un pielāgot Bitcoin blokķēdi: vispirms jālejupielādē BitcoinCore (Bitcoin un tā blokķēde) un jāpalaiž tā.
Bitcoin blokķēde aizņem vairāk nekā 250 GB, un jums jābūt pietiekami daudz vietas cietajā diskā, lai to varētu izvietot. Kamēr tiek ielādēta blokķēde, varat rediģēt konfigurācijas failu, veicot nepieciešamosiestatījumus.
Atveriet failu bitcoin.conf programmā – izvēlieties Settings → Options→ Open Configuration File. (alternatīva – pāreja uz failu sistēmā C:\Users\ [user]\ AppData\ Roaming\ Bitcoin).
Ja nevarat atrast failu mapē Bitcoin, tā ir jāizveido. Lai to izdarītu, izveidojiet failu redaktorā “Bloknots” . txt un ielīmējiet šādas rindas:
testnet = 0
server = 1
rpcuser = username [lietotājvārds]
rpcpassword = password [parole]
txindex = 1
rpcport = 8332
zmqpubrawblock = tcp:// 127.0.0.1: 29000
zmqpubrawtx = tcp:// 127.0.0.1: 29000
addresstype = p 2 sh–segwit
deprecatedrpc = signrawtransaction
Aizstājiet lietotājvārdu un paroli ar saviem datiem. Aizveriet teksta failu, saglabājot to kā bitcoin.conf. Pārliecinieties, vai esat saņēmis failu .conf, nevis. txt. Tālāk ir jāgaida visa blokķēdes sinhronizācija. Tas var ilgtvairākas stundas vai dienas atkarībā no jūsu interneta savienojuma ātruma. Tiklīdz sinhronizēšana būs pabeigta, restartējiet programmu.
Lejupielādēt un iestatīt Eclair. Jums ir jālejupielādē LN nodes realizāciju, ko sauc par Eclair. Tālāk atveriet clair.conf failu C direktorijā:\ Users\ [user]\ eclair. Noklikšķiniet uz Skatīt slēptos failus sava datora iestatījumos sadaļā Priekšskatījums. Failā clair.conf ievadiet šādas rindas:
eclair.chain = mainnet
eclair.node–alias = “node–alias”
eclair.bitcoind.rpcport = 8332
eclair.bitcoind.rpcuser = username [lietotājvārds]
eclair.bitcoind.rpcpassword = password [parole]
eclair.bitcoind.zmq =” tcp:// 127.0.0.1: 29000 ″
eclair.server.public–ips = [“xxx.xxx.xx.x”]
eclair.node–color = “ffffff”
Tas pievienos Eclair Bitcoin Core pamattīklam. “Lietotājvārds” un“parole” precīzi jāatbilst tam, kas tika ievadīts failā bitcoin.conf.
Eclair un Bitcoin Core ir jāstrādā vienlaicīgi. Ja viss darbojas normāli, tad Eclair nodei ir jāatveras interfeisa veidā, nevis kļūdas ziņojums. Apakšējā rindā jūs redzēsiet savu personisko publisko atslēgu LN. Apakšējā stūrī varat apstiprināt savu savienojumu ar tīklu.
Kanāla atvēršana
Beidzot ir pienācis laiks atvērt kanālus un sākt Lightning Network transakciju nosūtīšanu/saņemšanu. Varat izmantot pielāgotu LN meklēšanas saiti 1ml.com, lai atrastu vajadzīgos datus, izpētītu svarīgu statistiku un pat nodrošinātu tīkla ekrānuzņēmumu.
Kad atradīsit nodi, ar kuru vēlaties būt saistīts, noklikšķiniet uz Channels → Open Channel, pēc tam kopējiet savu nodes adresi un ielīmējiet to Target Node URI. Jūsu Capacity (caurlaides spēja) nevar pārsniegt jūsu bitcoin-maka bilanci.
Fee rate ir jūsu nodes komisija, kuru uzstādāt jūs paši, lai atļautu to vai citu maksājumu caur jūsu nodes mezglu. Komisijai jābūt taisnīgai. Nelieciet pārāk augstu komisiju, citādi neviens nevēlēsies veikt maksājumus jūsu mezglā. Varat arī izmantot standarta likmi, ko iesaka programmatūra Eclair.
Ja vēlaties, lai citi tīkla lietotāji atrastu jūsu vietni, jums ir jāatķeksē Public Channel.
Noklikšķiniet uz Connect, lai izveidotu savu pirmo maksājumu kanālu. Sadaļā State tiks norādīts WAITING_FOR_FUNDING _ CONFIRMED _CONFIRMED, kamēr transakcija nav pilnībā apstiprināta blokķēdē; pēc tam uzraksts pārslēgsies uz NORMAL.
Jūsu vietne var sūtīt un saņemt maksājumus tikai Lightning Network. Tāpēc jums jānosūta maksājums sev ar citu Lightning Network maku vai jāpalūdz draugs to izdarīt no viņa maka, lai jūs varētu atvērt pieņemšanas kanālu. Ja to izdarīsit, varēsit viegli nosūtīt un saņemt Lightning Network maksājumus.
Savus Lightning network implementāciju c-lightning izstrādājusi arī kompānija Blockstream. Ar to iespējams iepazīties šeit: https://medium.com/blockstream
Lai gan LN sistēma ļauj saņemt tūlītējos maksājumus ar nelielām komisijām, tā joprojām atrodas testēšanas stadijā (tīkls nav pilnībā izstrādāts). Neglabājiet savus ieguldījumu līdzekļus Lightning Network makos; bet galvenais – nesūtiet lielus maksājumus šajā tīklā. Vienmēr pastāv neliela varbūtība, ka jūs varat zaudēt savus līdzekļus. Katrā ziņā jāpiesargās ar saviem naudas līdzekļiem. Neatveriet kanālus par maksimālo summu – o.16 BTC, bet sāciet ar mazākām summām.
Ja vēlaties nosūtīt bitkoinus par vairāk nekā 200 dolāriem, tad labāk izmantot parasto Bitcoin blokķēdes tīklu. Tīkls Lightning Network vēl nav pilnībā aprobēts mūsu dzīvē, bet visu augstākrakstīto var uzskatīt par aicinājumu iesaistīties eksperimentā un iegūt zināmu maksājumu pieredzi šajā jaunajā tīklā.
Tomēr, iespējams, varēsiet atrast simtiem tiešsaistes veikalu, kuri pieņem LN maksājumus, un pirkumi tajos varēs arī sniegt jums praktisku labumu.
Lightning Network iestatīšanas process šķiet nedaudz grūtāks, bet tas var būt ļoti noderīgi, ņemot vērā zemās komisijas un šī Bitcoin tīkla tūlītējās transakcijas, jo nav nepieciešams gaidīt transakcijas apstiprinājumu 10-40 minūtes, kā galvenajā Bitcoin blokķēdē.
Lūk daži izglītojoši video:
BTCPay Server risinājums – labs risinājums Bitcoin pieņemšanai e-komercijas uzņēmumiem
Blockstream c-lightning risinājuma uzstādīšana:
© 2019 The Bitcoin Foundation Latvia